جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

آب برای لب های خشکیده چی چست - نمایش محتوای خبر

 

 

آب برای لب های خشکیده چی چست

 تا پایان سال آینده نزدیک به 2 میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خواهد رسید.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور برای بررسی روند اجرای طرح آبرسانی به دریاچه ارومیه به آذربایجان غربی آمده است. کلانتری در حاشیه بازدید از طرحهای در دست اجرای ستاد احیاء دریاچه ارومیه گفت: پس از اتمام طرح از طریق تونل انتقال آب کانی سیب 650 میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود . پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه از رودخانه زاب، کانالی 36 کیلومتری است که با اتمام 21 کیلومتر از آن، در حال حاضر از پیشرفت 60 درصدی برخوردار است. کلانتری میزان اعتبار صرف شده به طرح آبرسانی از طریق زاب را تا کنون 400 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: منتظریم سازمان برنامه وبودجه بر اساس دستور صریح رئیس جمهور مبلغ مناسبی را ابلاغ کند و پیش بینی می شود برای تکمیل این طرح امسال 400 میلیارد تومان و سال آینده 700 میلیارد تومان اعتبار دیگر اختصاص یابد. تصفیه خانه شهرهای تبریز و ارومیه از جمله دیگر طرح های در دست اجرای ستاد احیای دریاچه ارومیه است که پس از اتمام آنها نیز سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از محل پساب فاضلاب شهری وارد دریاچه خواهد شد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما در حاشیه بازدید خود گفت: صرفه جویی در بخش کشاورزی یکی از مهمترین راهکارهای حفظ و تامین آب دریاچه ارومیه است که جهاد کشاورزی با اجرای برنامه های تغیر الگوی کشت، تغییر شیوه آبیاری و هوشمندکردن کنتورهای آب، توانسته اند سالانه 1.7 میلیارد متر مکعب آب را پس انداز و به دریاچه ارومیه اهدا کنند. وی افزود : در صورت اختصاص اعتبارات و پیشرفت مناسب طرحها پیش بینی می شود تراز آب دریاچه ارومیه تا سال 1406 به 1274/1که تراز نرمال می باشد برسد. در روند اجرای کانال آبرسانی به دریاچه ارومیه، روزانه 17 متر حفاری صورت می گیرد که به اذعان مهندسان یکی از بهترین رکوردها در سطح جهان است. تونل انتقال آب دریاچه ارومیه آب رودخانه زاب را از سد کانی سیب به رودخانه گدار منتقل و از طریق این رودخانه به دریاچه ارومیه سرازیر می کند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.